Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi işlemi sorunlu dokuların mezodermal tabakasına hyaluronik asit, vitamin, mineral ve çeşitli amino asit gibi maddelerin enjekte edilmesi işlemidir. Estetik görünüm sağlama amacıyla yapılan bu uygulama ilk kez 1950’li yıllarda uygulanmıştır. Cilde uygulanacak madde cildin ihtiyacına göre belirlenir.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi işlemi özellikle boyun, yüz, dekolte bölgesi, kırışıklıklar, eller ve yaşlanma etkileri görülen yerlere ve lekeli bölgelere uygulanmaktadır. ayrıca matlaşan ve solgun gözüken ciltlere de cildi yenilemesi için uygulanmaktadır. Herhangi bir sebepten görünümü kötüleşmiş dokulara enjeksiyon yolu ile yapılan bu uygulama düzenli yapıldığı takdirde kırışıklık oluşumu gibi olumsuzlukları önleme konusunda da başarı sağlar. Geniş bir kullanım alanı olan mezoterapi en çok bölgesel zayıflama, leke ve yara tedavisi, cilt gençleştirme, göz altı torbaları ve benzeri durumlarda kullanılmaktadır.

Mezoterapi Ne Zaman Yapılır?

Mezoterapi her iki haftada bir olacak şekilde 4-5 seans olarak planlanır ancak uygulama amacına ve cildin durumuna, hastanın yaşına ve benzeri durumlara göre seans sayısı ve uygulama aralığı değiştirilebilir. İleri yaşlı kişilerde daha fazla seans gerekebilir. Mezoterapi seansları tamamlandıktan sonra 3-6. aydan itibaren yeni seanslar planlanabilir. İşlem sonrasında cilt kendini yenilemeye devam eder ve gerekli görüldüğünde yeniden uygulama yapılabilir.

mezoterapi-nedir

mezoterapi

Mezoterapi Çeşitleri

Mezoterapinin kullanım amaçları doğrultusunda pek çok çeşidi bulunmaktadır:

 • Saç mezoterapisi: Kıl köklerini besleyen ve saç çıkışını destekleyen bileşenler içeren bu uygulama saç derisine yapılmaktadır.
 • Yüz mezoterapisi: Mezolifting olarak da bilinen bu işlem yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla yapılan bir uygulamadır.
 • PRP mezoterapisi: Saç derisine uygulanan bu işlemde kişinin kendi kanında bulunan materyaller kullanılır.
 • İğnesiz mezoterapi: Plazma shower yöntemi ile gözenekler açılır ve cildin altına hazırlanan özel kür uygulanır.
 • Selülit mezoterapisi: Selülit oluşan bölgeye yapılan uygulama ile mikro dolaşımın düzeltilmesi ve dokulardaki ödem oluşumunun engellenmesi amaçlanır.

Mezoterapi Faydaları

Cilt tedavisinde, saç dökülmesinde, çatlak tedavisinde ve daha pek çok amaçla uygulanan mezoterapi işlemi alanında uzman bir hekim tarafından uygulandığında sorunun çözümüne katkı sağlar. Mezoterapi işlemi esnasında cilde enjekte edilen serumların pek çok faydası vardır:

 • Yaşlanma karşıtı fayda sağlar.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Cildin sıkılaşmasını ve canlı olmasını sağlar.
 • Göz altı torbalarının giderilmesine katkı sağlar.
 • Bacak ve bel bölgesini sıkılaştırır.
 • Sarkma ve kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.
 • Cildin esnekliğini arttırır.
 • Çatlaklar üzerinde etkilidir.

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi fiyatları işlemin hangi bölgeye ve ne amaçla uygulanacağına göre, kaç seans uygulanacağına göre ve enjekte edilen maddelere göre değişkenlik gösterir. Fiyatlar doktorun tecrübesine, uygulamanın yapılış biçimine ve seçilen yönteme göre belirlenir. Geniş bir fiyat aralığı olan mezoterapi işlemi fiyatı ile ilgili detaylı bilgi için muayene olmanız ve uygulamanın detaylarıyla ilgili bir plan oluşturulması gerekmektedir.

https://erdalgul.net/dolgu

 

Mezoterapi nedir ne işe yarar?

Mezoterapi işlemi cildin gençleşmesini ve saç dökülmesinin engellenmesini sağlayabilen ve problemlere fayda sağlayan bir uygulamadır.

Mezoterapi kaç dakika sürüyor?

1-2 haftada bir uygulanabilen mezoterapi işlemi ortalama yarım saat ile 45 dakika arasında sürer.

Mezoterapi gerçekten işe yarıyor mu?

Mezoterapi pek çok farklı amaç için uygulanabilir ve genellikle olumlu sonuçlar sağlar.

Mezoterapi kalıcılığı ne kadar?

Uygulanan seans sayısına bağlı olarak işlemin kalıcılık süresi değişkenlik göstermektedir.

Mezoterapi ilk seansta etki eder mi?

İlk seanstan itibaren mezoterapi işleminin olumlu etkileri görülmeye başlar ancak net sonuçları görmek için birkaç seans beklemek önerilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dolgu
Dolgu

İzmir dolgu, son dönemlerde ülkemizde özellikle kadınlar tarafından fazlasıyla tercih…

Devamını Oku
botoks-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genelde göz kenarlarına, alına ve kaş ortasına yapıldığı bilinmektedir. Fakat kişinin…

Devamını Oku
botoks
Botoks

İzmir botoks, yüzde aşırı mimik kullanımı ve ilerleyen yaş nedeniyle oluşan kırışıklı…

Devamını Oku