Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks hakkında bilinmesi gerekenler, botoks yaptırmak isteyen kişiler tarafından sıkça merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Öncelikle botoks uygulanacak kişiye bu işlemin uygun olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Mimik hareketlerine bağlı kırışıkları bulunan kadınlar veya erkekler için bu işlem oldukça uygundur. Genelde göz kenarlarına, alına ve kaş ortasına yapıldığı bilinmektedir. Fakat kişinin durumu detaylı bir şekilde araştırılmakta ve engel oluşturacak bir durum olup olmadığına bakılmaktadır.

Botoks ameliyatsız bir yöntemdir ve bu nedenle anestezi uygulanmasına gerek duyulmamaktadır. Ortalama 15 dakika içerisinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Aşırı mimik kullanımını önlemek amacı ile belirli bazı kaslara uygulanmaktadır. Enjeksiyon uygulandıktan ortalama 5 gün sonra etkisini göstermektedir. Fakat hastanın işlemden en az bir hafta önce alkol ve sigara tüketmemesi önerilmektedir.

botoks-neden-yapilir

botoks-nasıl-yapilir

Botoks Neden Yapılır?

Botoks Neden Yapılır? Genelde yük kırışıklıkları için uygulanan bir yöntem olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte koltuk altı terlemelerinin önüne geçmek amacı ile de gerçekleştirilmektedir. Botoksun hem tedavi edici hem de koruyucu bir yanı bulunduğu gözlemlenmektedir. Zamanla kişinin yüzünde belirmekte olan çizgilerin açılmasını sağlamaktadır. Henüz yüze yerleşmeyen çizgilerin ise derinleşmesini engellemektedir. Ayrıca ter bezlerini bloke edebilmekte ve aşırı terleme sorunun önüne geçebilmektedir.

Son yıllarda oldukça sık uygulanan botoks yöntemi çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Yüz spazmı, yüz felci, aşırı terleme, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kas spazmları gibi sorunlar için uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra migren, diş gıcırdatma gibi sorunların giderilmesi için de uygulanan bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Botoks Çeşitleri Nelerdir? Günümüzde güzel ve estetik görünmek amacı ile uygulanan yöntemlerden biri olan botoks oldukça sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Birçok farklı çeşidinin bulunduğu gözlemlenmektedir. Botoks çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Psiko Botoks: Sık mimik kullanımı nedeniyle oluşan kırışıklıkların giderilmesi amacı ile uygulanmaktadır.

  • Tebessüm Botoksu: Daha güler yüzlü bir ifade elde edilebilmesi için uygulanan bir yöntemdir.

  • Terleme Tedavisi Botoksu: Aşırı terlemeden dolayı meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Kişinin aşırı terlemesinin önüne geçilmektedir.

  • Baby Botoks: Gerekli noktalara daha düşük dozda botoks enjeksiyon edilmektedir. Alın, kaç ortası bölgesine uygulanabilmektedir. Aynı zamanda kaz ayakları için de tercih edilen bir yöntemdir.

  • Minimal Botoks: Sadece gerekli noktalara uygulanan minimal bir botoks yöntemidir. Donuk ifadenin giderilmesi için gerçekleştirilmektedir.

  • Masseter Botoks: Masseter kasının küçültülmesi ve diş gıcırdatma sorununun giderilmesi için uygulanmaktadır.

  • Önleyici Botoks: Yaşlanmanın verdiği etkilerden korunmak ve cildi erkenden korumaya almak amacıyla uygulanan bir yöntemdir.

botoks-nedir

botoks-nedir

Botoks Kalıcı mıdır?

Botoks Kalıcı mıdır? Botoksun kalıcı bir yöntem olduğu söylenememektedir. Etkisinin devam edebilmesi için belirli aralıklar ile tekrarlanması gerekmektedir. Ortalama olarak her 3 veya 6 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir. İşlem gerçekleştirildikten belirli bir süre geçtikten sonra kırışıklıklar yeniden kendini göstermektedir. Düzenli olarak yaptırıldığında etkisi uzatılmaktadır.

Kalıcı botoks yöntemi bulunmamaktadır. Ancak eğer bu işlem 30’lu yaşlarda uygulanmaya başlanır ise ilerleyen dönemlerde daha pürüzsüz bir cilt elde edilebilmektedir. Bundan dolayı erken dönemde başlanması önerilenler arasında yer almaktadır.

Botoks Güvenilir mi?

Botoks Güvenilir mi? Oldukça güvenli bir yöntem olduğu gözlemlenmektedir. Herhangi bir risk veya zarar ortaya çıkarmamaktadır. Doğru bir şekilde uygulanıldığından hiçbir sorun oluşmamaktadır. Fakat geçici bir yöntem olduğundan dolayı düzenli aralıklarla tekrar yaptırılması gerekmektedir. İşlemden önce kişi detaylı bir şekilde incelenmekte ve herhangi bir sorun oluşup oluşmayacağı belirlenmektedir. Buna uygun olarak da tedavi planlaması yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

botoks
Botoks

İzmir botoks, yüzde aşırı mimik kullanımı ve ilerleyen yaş nedeniyle oluşan kırışıklı…

Devamını Oku
dolgu
Dolgu

İzmir dolgu, son dönemlerde ülkemizde özellikle kadınlar tarafından fazlasıyla tercih…

Devamını Oku
mezoterapi-nedir
Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi işlemi sorunlu dokuların mezodermal tabakasına hyaluronik asit, vitamin, m…

Devamını Oku