Estetik Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı, son yıllardan en ön planda olan estetik operasyonlardan biri olarak bilinmektedir. Bir diğer isminin de rinoplasti olduğu gözlemlenmektedir. Öncelikle bir insanın yüzü en çok göze çarpan bölgesidir. Bu nedenle yüzün estetik görünümüne oldukça büyük önem verilmektedir.

Özellikle burunda bulunan şekil bozuklukları, deformasyonlar, yaralanma, kaza sonucu oluşan problemler kişinin kendini rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte estetik olmayan görünümde kişiyi rahatsız edebilmekte ve psikolojik anlamda kötü hissetmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu durumlarda estetik burun ameliyatları başvurulmakta ve burunda bulunan sorunlar giderilerek daha estetik bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır.

Burun estetiğinin bir diğer ismi ile rinoplastinin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisi hastaya uygun ise o yönteme başvurulmaktadır. Burun ameliyatı kapalı veya açık teknikler ile uygulanabilmektedir. Kapalı yöntemde herhangi bir şekilde kesi açılmadığından dolayı iz kalmamaktadır. Ayrıca dikiş atılmadığından dolayı işlem sonrasında dikiş alınmasına da gerek kalmamaktadır.

Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Estetik Burun Ameliyatı Nedir? Estetik işlem arasında en sık uygulanan yöntem olduğu bilinmektedir. Diğer ameliyatlara oranla daha sık gerçekleştirilmektedir. Fakat zor bir ameliyat olduğu da bilinmektedir. Bunun nedeni ise burnun hassas bir organ olmasından kaynaklanmaktadır. Rinoplasti ismi ile bilinen burun estetiği, birçok farklı nedene bağlı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar arasında doğumsal sorunlar, sonradan yaralanma nedeniyle ortaya çıkan durumlar, nefes alma güçlükleri yer alabilmektedir. Yalnızca estetik görünümün daha iyi hale getirilmesi amacı ile de sıkça gerçekleştirilmektedir.

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır? Açık veya kapalı yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir. Açık ameliyat sırasından hastanın burnunu minik bir kesi açılmakta ve tüm işlemler bu kesiden gerçekleştirilmektedir. Sonrasında ise bu kısma dikiş atılmaktadır. Kaplı yöntemde ise hiçbir kesi açılmamaktadır. İşlem tamamen burun delikleri içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kesi bulunmadığından dolayı dikiş atılmamaktadır. Oldukça avantajlı bir yöntemdir fakat hangi ameliyatın uygulanacağı hastanın durumuna bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.

Her hastanın burnun yer alan sorun farklı olduğundan dolayı ve burun şeklinde de farklılıklar bulunduğundan dolayı hastanın öncelikle muayene edilmesi gerekmektedir. Böylelikle hangi tekniklerin kullanılabileceği belirlenmekte ve buna uygun bir işlem gerçekleştirilmektedir.

Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat mı?

Burun Estetiği Zor Bir Ameliyat mı? Teknik anlamda burun estetiğinin zor bir ameliyat olduğu söylenebilmektedir. Hastanın cilt, kemik ve kıkırdak yapısında bulunan farklılıklar ameliyatın zorlu geçmesine neden olabilmektedir. Ayrıca cilt, kemik ve kıkırdak dokusu oldukça hassas olan kişiler bulunmaktadır. Bu hastalara ameliyat esnasında oldukça nazik davranılması gerekmektedir.

Ortalama 2 ile 2,5 saat süren bir ameliyat olduğu bilinmektedir. Fakat bu süre uygulanacak ameliyatın tekniklerine, kişinin burun yapısına ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.

Estetik Burun Estetiği Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Estetik Burun Estetiği Cerrahi Yöntemleri Nelerdir? Açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel koşullara bağlı olarak hangi ameliyatın uygulanacağına karar verilmektedir. Hasta detaylı bir şekilde muayene edildikten ve şikayetleri ile istekleri dinlendikten sonra nasıl bir yol izleneceğine karar verilmektedir. Bu esnada açık veya kapalı yöntemlerden hangisinin uygulanacağı belirlenmektedir.

Açık rinoplasti, hastanın burnunda minik bir kesi açılması ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Açılan bu kesiden işlem yapılmakta ve ardından dikiş atılmaktadır. Ameliyattan belirli bir süre sonra ise dikişlerin alınması gerekmektedir. Kapalı rinoplasti ise burun delikleri içerisinde gerçekleştirilmekte ve hastanın burnunda herhangi bir kesi açılmasına gerek duyulmamaktadır.

Burun hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili detaylar için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sinus-agri-basinc-akinti
Sinüs - Ağrı, Basınç, Akıntı

Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabı…

Devamını Oku
gozyasi-kesesi-ve-gozyasi-kanali-tikanikliklari
Gözyaşı Kesesi Ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklıkları

Gözyaşı kesesi tıkanıklığı ve göz yaşı kanalı tıkanıklığı problemine bağlı oluşan sağ…

Devamını Oku
burun-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Burun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun, yüzde bulunan çıkıntılı ve iki delikli anatomik koku alma ve solunum organı ol…

Devamını Oku
burun-ameliyati
Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı ile solunum sisteminin önemli bir parçası olan burnun daha iyi bir şe…

Devamını Oku