Tamponsuz Burun Ameliyatı

Tamponsuz burun ameliyatı, burun ameliyatları sonrasında burun içerisine yerleştirilen tamponun buruna yerleştirilmesine ihtiyaç duyulmadan yapılan operasyonlara verilen isimdir. Eski ameliyatlarda ameliyat sonrasında buruna tampon yerleştirilmekteydi. Bu durum da hastanın nefes almasını engellemekteydi.

Bundan dolayı hasta, durumdan rahatsızlık duymakta ve hayat kalitesinin düştüğünü düşünmektedir. Ancak tamponsuz burun ameliyatı ile artık bu durum geçmişte kalmakta ve ameliyat sonrası duyulan nefes alma güçlüğünün ortadan kalkması sağlanmaktadır. Üstelik bu ameliyat ile hasta, ameliyat sonrasında hastaneden rahatça çıkabilmektedir.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Nedir?

Tamponsuz burun ameliyatı, burun ameliyatı esnasında bazı nedenlerden dolayı yerleştirilmekte olan burun taponlarının buruna yerleştirilmeden yapıldığı bir ameliyattır. Bu ameliyat ile hastanın ameliyat sonrasında tampondan dolayı duyduğu rahatsızlıklar giderilmektedir. Daha az acı çekmesi ve daha hızlı iyileşmesi sağlanmaktadır. Yeni bir yöntem olan tamponsuz burun ameliyatında hastanın burnuna silikon tampon yerleştirilmektedir. Ancak bazı hastalarda ise hiçbir şey yerleştirilmeye gerek duyulmamaktadır. Hastanın burun yapısına göre uygulanacak yöntem değişiklik göstermektedir. Eskiden yapılan burun ameliyatları sonrasında yerleştirilen tamponlar, hastanın nefes almakta güçlük çekmesi gibi pek çok olumsuz nedeni ortaya çıkarmaktaydı. Ancak tamponsuz burun ameliyatı ile bu olumsuz durumlar ortadan kalkmaktadır.

tamponsuz-burun-ameliyati-nedir

tamponsuz-burun-ameliyati-nasil-yapilir

Tamponsuz Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tamponsuz burun ameliyatı ile eski dönemlerde hastanın burnuna koyulan tamponlar artık ortadan kalkmaktadır. Normalde burun estetiği ameliyatları sonrasında hastanın burnuna tampon yerleştirilmekte idi. Bunun nedeni ise şişlik oluşması esnasında derilerin birbirine yapışmaması, kanama olursa durması ve sızıntıların emilmesiydi. Ancak bu tamponlar, hastanın büyük bir rahatsızlık duymasına yol açmaktaydı. Hastanın rahat bir şekilde nefes almasını engellemekteydi. Tamponsuz burun ameliyatı ile artık ameliyat sonrasında hastanın burnuna tampon yerleştirilmemektedir. Hastanın burun yapısına bağlı olarak silikon bir tampon yerleştirilmekte ya da hiçbir şey yerleştirilmemektedir. Silikon tampon ise hastanın rahatsız olmasını engellemektedir. Herhangi bir olumsuz durumu ortaya çıkarmamaktadır. Böylelikle hastanın hayat kalitesinin düşmesi engellenmekte ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesi sağlanmaktadır.

Burun Tamponu Nedir?

Burun tamponu, burun ameliyatları sonrasında hastanın burnuna yerleştirilmekte idi. Burun estetiği ameliyatları esnasında burun iskeletinin, ciltten ve burun içi mukozasından taraf kısımlarının şekillendirilmesi ve sonrasında ayrılmış bu kısımların yeni yüzeylere yapıştırılması amaçlanmaktadır. Bundan dolayı da burnun üzerine alçı, burnun iç kısmına da dikişler ve burun tamponu yerleştirilmektedir. Burada taponun görevi, burnun içinde bulunan kısmın iskelete biran önce tutunmasını sağlamak olarak tanımlanmaktadır. Böylelikle hasta, daha hızlı iyileşmekte ve daha hızlı bir şekilde nefes almaya kavuşmaktadır.

Burun Tamponu Ne İşe Yarar?

‘’Burun tamponu ne işe yarar?’’ sorusu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Öncelikle burun ameliyatı esnasında hareketli hale gelen kemik ve kıkırdak yapılarının yer değiştirmesine engel olmaktadır. Bununla birlikte septum ve kemik kısmına da destek olmaktadır. Ayrıca burun içinde oluşan şişliklerin birbirine yapışmasını da önlemektedir. Ameliyat sonrasında burunda oluşabilecek kanamaların önüne geçmektedir. Son olarak ise burun ameliyatı sonrasında burunda oluşabilecek sızıntıların emilmesini sağlamaktadır.

tamponsuz-burun-ameliyati-fiyatlari

tamponsuz-burun-ameliyati-sonrasi

Tamponsuz Burun Ameliyatı Fiyatları

Tamponsuz burun ameliyatı fiyatları, hastanın burun yapısına ve hastanın durumuna göre değişim göstermektedir. Bu ameliyat ile hastanın burun estetiği sonrasında tampondan dolayı yaşadığı rahatsızlıkların önüne geçilmektedir. Tamponun yerleştirilmesine gerek duyulmamakta ya da silikon bir tampon yerleştirilmektedir. Ancak bu silikon tampon ise rahatsızlık oluşturmamaktadır. Tamamen hastanın burun yapısına göre ne yapılacağı belirlenmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde detaylı bir muayene yapılmaktadır. Yapılan muayene sonucunda ise nasıl bir tedavi uygulanacağına dair bir yol oluşturulmaktadır. Buna uygun olarak da tamponsuz burun ameliyatı fiyatları belirlenmektedir.

 

Tamponsuz Burun Ameliyatının Diğer Ameliyatlardan Farkı Nedir?

Tamponsuz burun ameliyatı, diğer burun ameliyatlarından farklı olarak, burun içi tampon kullanmaz. Bu ameliyat tekniği, burun içi tamponların yerine, küçük araçlar kullanılarak yapılır. Bu sayede ameliyat sonrası ağrı ve rahatsızlık azaltılmış olur, ayrıca ameliyat sonrası iyileşme süresi de kısalır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Zararı Var mıdır?

Tamponsuz burun ameliyatı, diğer burun ameliyatları gibi, bazı riskleri içerebilir. Ancak, bu ameliyat tekniğinin kullanılması ile birlikte, bazı riskler azaltılmış olabilir. Örneğin, burun içi tamponların kullanılmaması ile birlikte, burun içi kanama, ağrı ve rahatsızlık azaltılabilir.

Tamponsuz Burun Ameliyatından Sonra Duş Alabilir miyim?

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün için cerrahi bölgenin ıslak kalmamasına dikkat etmeniz önerilir. Bu nedenle, duş almak yerine, yüzünüzü sabunlu su veya antiseptik solüsyon ile yıkamanız önerilir. Ayrıca, cerrahi bölgeye direk su veya su basıncı uygulamamak önemlidir.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Sonrası Burun Nasıl Korunmaktadır?

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün için, yatak istirahatı önerilir. Ayrıca, burun iç yapısını koruma amacıyla, burun içine bandaj veya hava yastığı yerleştirilir. Bu bandajlar, burun iç yapısının düzgün şekilde iyileşmesini sağlar ve burun içindeki hareketleri sınırlandırır. Doktorun reçete ettiği ilaçlar, aksatılmadan kullanılmalıdır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tamponsuz burun ameliyatı genellikle 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat bitiminde genellikle tampon kullanılmadığı gibi yeni tip silikonlar da kullanılabilmektedir. Bu silikon tamponlar, hastanın nefes almasını zorlaştırmaz ve bu tamponların çıkarılması da konforludur.

Tamponsuz Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Tamponsuz burun ameliyatının iyileşme sürecinde hasta, burnundan nefes alabilmekte ve rahatlıkla da yemek yiyebilmektedir. Herhangi bir yutkunma sorunu yaşanmamakta ve boğazda da tahriş oluşmamaktadır. Operasyon sonrasında ise hasta, ertesi gün normal yaşamına geri dönebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

burun-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Burun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun, yüzde bulunan çıkıntılı ve iki delikli anatomik koku alma ve solunum organı ol…

Devamını Oku
estetik-burun-ameliyati-rinoplasti
Estetik Burun Ameliyatı (Rinoplasti)

Estetik burun ameliyatı ile burnunuzdaki şekil bozuklukları düzeltilebilir ,burnunuz …

Devamını Oku
gozyasi-kesesi-ve-gozyasi-kanali-tikanikliklari
Gözyaşı Kesesi Ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklıkları

Gözyaşı kesesi tıkanıklığı ve göz yaşı kanalı tıkanıklığı problemine bağlı oluşan sağ…

Devamını Oku
sinus-agri-basinc-akinti
Sinüs - Ağrı, Basınç, Akıntı

Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabı…

Devamını Oku