Gözyaşı Kesesi Ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklıkları

Gözyaşı kesesi tıkanıklığı ve göz yaşı kanalı tıkanıklığı problemine bağlı oluşan sağlık sorunlarının tedavisi cerrahi müdahalelerdir. Uzun yıllar bu operasyonlar hekimler tarafından gözün burun ile birleştiği bölgede bulunan göz yaşı kesesinin buruna ağızlaştırılması biçiminde ciltten girilerek yapılırdı ve halen bu yöntem kullanılabilmektedir.

Kulak burun boğaz alanında endoskopik cerrahinin gelişmesiyle beraber burun içinin rahat bir şekilde görüntülenmesi sağlandı ve dışarıdan uygulanan ve birtakım sorunları da beraberinde getirebilen bu klasik “açık ameliyat” yöntemine alternatif endoskopik gözyaşı kesesi ameliyatları yapılmaya başlandı.

Endoskopik gözyaşı kesesi tıkanıklığı ameliyatları ile dışarıda herhangi bir iz olmaksızın bütün işlem burun içinden gerçekleştirilir ve gözyaşı kesesinin burun ile bağlantısı sağlanır. Lakrimal sistem adı verilen gözyaşını buruna ileten drenaj sistemi herhangi bir sebepten dolayı tıkandığında kişide göz yaşarması şikayeti görülebilir.

gozyasi-kesesi-nedir

gozyasi-kanalı-nasil-tikanir

Gözyaşı Kanalı Neden Tıkanır?

Gözyaşı kanalındaki tıkanıklık herhangi bir enfeksiyon gelişimine bağlı olabilir ya da taş oluşması, yapışıklık olması gibi çeşitli sebeplerden olabilir.

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtileri

En çok görülen gözyaşı kesesi tıkanıklığı belirtileri arasında şunlar sayılabilir;

  • Gözde yaşarma (Bazen iki gözde de olabilir)
  • Göz burun arasındaki kesede şişlik ve kızarıklık
  • Sabahları aşırı çapak ve cerahat oluşumu
  • Sürekli akıntıya bağlı olarak bulanık görme
  • Gözde ya da gözlerde yanma, batma ve/ veya rahatsızlık hissi

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Sadece Erişkinlerde mi Görülür?

Bazen doğumsal olarak da gözyaşı kanalları buruna hiç açılmamış ya da oluşamamış olabilir bu tip durumlarda doğumdan itibaren bu şikayetler görülebilir ancak enfeksiyon ve taş oluşması gibi sebeplerden dolayı çocuklarda da aynı hastalık görülebilir. Fakat çocuklardaki tedavi yaklaşımı farklılıklar göstermektedir.

gozyasi-kesesi-ne-ise-yarar

goz-yasi-kanali-tikanikligi-tedavisi

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Gözlerdeki sulanma kişilerin sosyal etkinliklerini ve hayatını engelleyebilecek kadar çok olabilir. Gözyaşı kesesinin kronik enfeksiyonu neticesinde gözden iltihabi akıntı gelmesi de olabilir. Tıkanıklığın seviyesi çeşitli tanı ve teşhis yöntemleri ile belirlendikten sonra bölgesel veya genel anestezi ile yaklaşık 20 dakikalık bir sürede endoskopik teknik ile bu tıkanıklık açılmakta ve bu müdahale sonrasında diğer klasik ameliyat tekniklerinde sık karşılaşılan ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlik, ağrı ve yara izleri olmamaktadır. Tüm bu artıları nedeniyle endoskopik gözyaşı kesesi iltihabı tedavisi klasik cerrahi yerine tercih edilmekte ve her geçen gün daha fazla yaygın hale gelmektedir.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Nedir?

Dakriosistit ismi ile anılan ve göz yaşı kesesi iltihabı olarak da bilinen göz yaşı tıkanıklığı sebebiyle ya da kanalların fazla çalışmasından oluşur. Hem doğuştan olabilen ve hem de sonradan ortaya çıkabilen gözyaşı kanal tıkanıklığının farklı sebepleri de olabilir. Gözyaşı kesesi iltihabı tıbbi müdahale ile genellikle iyileştirilen bir rahatsızlıktır.

Gözyaşı Kesesi Neden Şişer?

Gözyaşı kanal yollarında herhangi bir tıkanıklık söz konusu ise sıvı bu sefer gözyaşı kanallarından dışarıya doğru gözyaşı akar. Bu durumun bir neticesi olarak gözde çapaklanma ve sulanma sorunu oluşur. Sulanmalar aynı zamanda çapaklanmaya da neden olabilir. Eğer bu durum sonucunda gözyaşı kanalının içi mikrop kaparsa gözyaşı keseleri şişer. Gözyaşı kesesi şişmesi bundan kaynaklanmaktadır.

Yetişkinlerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Kendiliğinden Geçer mi?

Yetişkinlerde de çocuklarda ve bebeklerde de göz yaşı kanalları tıkanabilir. Erişkin kişilerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi şu şekilde yapılabilmektedir; Erişkinlerde, bebeklerde olduğu gibi gözyaşı kanalı kendiliğinden açılamamaktadır. İlk etapta yetişkinlerde de genişletme, sondalama ve yıkama yöntemleri kullanılır. Bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

saman-nezlesi-nedir
Saman Nezlesi Nedir?

Saman nezlesi tanımı yanlış isimlendirilmektedir. Çünkü saman bu olaya neden olmaz. H…

Devamını Oku
sinus-agri-basinc-akinti
Sinüs - Ağrı, Basınç, Akıntı

Yardım edin sinüslerim beni öldürüyor! Bunu daha önce hiç söylediniz mi?. Eğer cevabı…

Devamını Oku
burun-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Burun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun, yüzde bulunan çıkıntılı ve iki delikli anatomik koku alma ve solunum organı ol…

Devamını Oku
burun-ameliyati
Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı ile solunum sisteminin önemli bir parçası olan burnun daha iyi bir şe…

Devamını Oku