Kulak Zarı Ameliyatı

Kulak zarı ameliyatı, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Hastaya farklı teknikler uygulanabilmektedir. Ameliyat hastanın kulağının arkasından veya kulağının içinden girilerek yaptırılabilmektedir. Fakat kulak içerisinden yapılabilmesi için kulağın küçük olması veya kulak kanalının uygun genişlikte olması gereklidir. Deliğin kapanması için koyulan doku kulak kıkırdağı, kıkırdağı saran zar, her ikisi birden veya kulak arkasındaki çiğneme kasının zarı olabilmektedir.

Yamanın kulak zarı ile bütünleşmesi ise 2 ile 3 hafta civarında sürmektedir. Bu ameliyat genellikle başarıyla sonuçlanmaktadır. Fakat delik kapanmamış ise tekrardan yapılabilmektedir. İşitmenin düzelmesi ise yaklaşık 2 ile 3 ay civarında sürmektedir. Bununla alakalı bir yorum yapabilmek için en az 1,5 ay beklenmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında sargı 24 saat sonra çıkarılmaktadır. Dış kulak yolu üzerindeki tampon ortalama 1 ile 3 hafta civarında alınmaktadır. Oldukça hafif ağrılar olmakta fakat ağrısı kesici ile iyileşme göstermektedir.

kulak-zari-ameliyati-nedir

kulak-zari-ameliyati

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir?

Kulak Zarı Ameliyatı Nedir? Kulak zarında delik bulunmakta olan hastaların pek çok anlamda hayat kalitesi düşmektedir. Özellikle oluşan ve ilerleyebilen işitme kaybı bireyin kendini psikolojik anlamda kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Kulak zarı işlemi esnasında orta kulak ve kulak kemiği içerisinde bulunmakta olan iltihap temizlenmektedir. Kulağında kronik iltihap veya kulak zarında delinme yırtılma bulunan kişilere uygulanmakta olan bir ameliyattır.

Kulak zarı operasyonu öncesinde hastaya işitme testi yapılmakta ve tomografi çekilmektedir. Kulağın işitme durumu ve kulak kemiğinin iç yapısı ile ilgili bilgi edilmektedir. Ameliyat hastanın durumu göz önüne alınarak gerçekleştirilmektedir. Genelde kulak arkasında açılan kesi ile işlem gerçekleştirilmektedir.

Genel anestezi altında gerçekleştirilmekte olan ameliyat yaklaşık 1 saat ile 3 saat civarında sürmektedir. Kulak çevresinde bulunmakta olan kas kılıfı ve kıkırdak gibi dokulardan faydalanılarak kulak zarında bulunmakta olan delik onarılmaktadır. Operasyon sonrasında ise şiddetli bir ağrı oluşumu gerçekleşmemektedir.

Kulak Zarı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kulak Zarı Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Kulak zarının tamiri, yırtığın boyutu ve nedenine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Kulak zarında bulunmakta olan delik eğer küçük ise kendi kendine kapanabilmektedir. Böyle bir durumda ise tedavi uygulanmasına gerek kalmamaktadır. Fakat kulak zarı deliğinin kendi kendine kapanmasının mümkün olmadığı hastalarda ise kulak zarı ameliyatına başvurulmaktadır.

Ameliyat esnasında yapay bir zar kullanılmamaktadır. Kişinin kendi vücudunda yer almakta olan ve kulağın arka tarafındaki kasın üzerinden zar alınmakta veya dış kulak yolunun önünde yer alan kıkırdak dokudan zar yapılarak yama yapılmaktadır. Ameliyat süresi ise 1 ile 3 saat arasında değişim göstermektedir. Hastanın durumuna bağlı olarak süreler değişim gösterebilmektedir.

kulak-zari-ameliyati-riskleri

kulak-zari-operasyonu

Kulak Zarı Ameliyatı Riskleri

Kulak zarı ameliyatı riskleri bulunmaktadır. Kulak oldukça küçük ve birçok hayati fonksiyonu yerine getirecek bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı kompleks bir yapısı bulunmaktadır. Kulakta gerçekleştirilen ameliyatlarda en sık ortaya çıkmakta olan durum işitme kaybı yaşanmasıdır. Bu ihtimal genel olarak %1 civarındadır. Bir diğer risk ise yüz felci geçirme ihtimalidir. Gerçekleşme ihtimali oldukça düşüktür fakat nadiren de olsa gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır.

Genelde basit bir kulak zarı delinmesi ameliyatı gerçekleştirilirken bir riskin oluşma ihtimali oldukça düşük görülmektedir. Eğer riskler nedeniyle ameliyat olunmaz ise hastalık ilerleme gösterebilmekte ve zamanla pek çok farklı duruma neden olabilmektedir. Endoskopik kulak ameliyatında ise kesi açılmamaktadır. Kesi açılmadan gerçekleştirilen bu işlemde cilt enfeksiyonu, cilt altında kan toplanması gibi sorunlar oluşum göstermemektedir. Küçük komplikasyon risklerinin gelişmediği bir işlemdir.

Orta kulak iltihabı (Otitis Media) hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

Kulak Zarı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kulak zarı ameliyatı süresi, ameliyat boyunca yapılacak işlemlere bağlı olarak değişmektedir. Ancak genellikle 1-3 saat arası sürmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Nasıl Yatılmalı?

Ameliyat sonrasındaki ilk bir hafta boyunca baş yukarıda olacak şekilde yatılmalıdır. Gerektiği durumlarda 2-3 yastıkla da uyunabilir.

İşitme Kaybı Kulak Zarı Ameliyatı ile Tedavi Edilebilir mi?

İşitme kaybının birçok türü vardır. İletim tipi işitme kaybının çoğu ameliyatla tedavi edilebilmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatında Anestezi Yapılır mı?

Timpanoplasti ameliyatında hastanın ağrı ve sızı hissetmemesi için genel anestezi kullanılmaktadır.

Kulak Zarı Ameliyatından Ne Kadar Süre Sonra Banyo Yapılır?

Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde 7-10 gün sonra kulağın içerisine su kaçırmama koşuluyla banyo yapılabilmektedir.

Kulak Zarı Ameliyatından Sonra Denize, Havuza Girmek Tehlikeli midir?

Timpanoplasti sonrası havuza veya denize girmek isteyen kişiler, kulaklarını sudan korumalıdır. Bunun için de pamuk ya da silikonlu kulak tıkayıcı kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kulak-zari-ameliyati-sonrasi-dikkat
Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Dikkat

Kulak Zarı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler? Ameliyat sonrasında hastanın…

Devamını Oku
otoskleroz-kulak-kireclenmesi
Otoskleroz (Kulak Kireçlenmesi)

Otoskleroz (kulak kireçlenmesi), iç kulak ve orta kulakta süngere benzeyen görüntüye …

Devamını Oku
tinnitus-cinlama
Tinnitus (Kulak Çınlaması)

Tinnitus nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir; Halk arasında kulak çınlaması…

Devamını Oku
kulak-kiri-buson
Kulak Kiri (Buşon)

Buşon nedir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; Kulaktaki buşon gerçek anlamda kir deği…

Devamını Oku